O oparzenie się nietrudno jest dorosłemu. Tym większe zagrożenie czyha na dzieci, które – ciekawe otaczającego je świata – mogą np. włożyć palec do patelni z rozgrzanym olejem, dotknąć gorącego garnka czy ściągnąć ze stołu obrus i polać się wrzącą zupą. Takim sytuacjom warto przede wszystkim zapobiegać. Gdy jednak już dojdzie do wypadku, należy działać szybko. Oparzenie 2 stopnia u dziecka wymaga odpowiedniego leczenia.
Oparzenia skóry – bez względu na to, czy dochodzi do nich u dzieci, czy u dorosłych – można zaklasyfikować z uwagi na to, do jak poważnych uszkodzeń doszło. Najlżejsze z nich to oparzenia pierwszego stopnia. Kolejne stopnie – drugi, a zwłaszcza trzeci – niosą za sobą większe zagrożenia. Aby zminimalizować uraz, rodzic musi zareagować szybko, udzielając dziecku pierwszej pomocy.
Oparzenie drugiego stopnia u dzieci – dlaczego jest tak groźne?
Oparzenie drugiego stopnia u dzieci objawia się podobnie jak u osób dorosłych. To sytuacja, w której:
- doszło nie tylko do uszkodzenia naskórka, ale również głębszych warstw tkanki skórnej,
- mogło dojść również (w poważniejszych przypadkach) do częściowej martwicy tkanek,
- mogą pojawić się blizny pooparzeniowe.
To między innymi dlatego oparzenie 2 stopnia u dziecka jest poważnym zagrożeniem. Trzeba też pamiętać, że jeżeli powierzchnia takiego oparzenia jest większa niż 1-2% ciała, uznaje się je za ciężkie. W przypadku dziecięcego ciałka o to nietrudno. Tym bardziej należy więc zrobić wszystko, aby zapobiec takiemu wypadkowi, a gdy już do niego dojdzie – szybko udzielić maluchowi odpowiedniej pomocy.
A jak rozpoznać takie oparzenie?
- na skórze pojawia się mocne zaczerwienienie oraz obrzęk,
- miejsce oparzenia jest bardzo bolesne,
- pojawiają się pęcherze oraz wysięki.
Leczenie oparzeń 2 stopnia u dzieci
Leczenie oparzenia 2 stopnia u dzieci jest trudniejsze i bardziej wymagające w porównaniu z lżejszymi obrażeniami. Najważniejsza jest szybka reakcja, tuż po oparzeniu. Jeśli nastąpi taki wypadek:
jak najszybciej zdejmij ubranie z miejsca osłaniającego oparzoną przestrzeń – zrób to delikatnie, , jeśli ubranie jest wtopione w w ciało nie zrywaj go.
- konieczne jest szybkie schłodzenie oparzonego miejsca – możesz wykorzystać w tym celu nowoczesny hydrożel, który schodzi i ukoi ból, albo chłodną (ale nie lodowatą) wodę;
- po pierwszym schłodzeniu opatrz ranę. W przypadku dziecka najlepiej sprawdzi się opatrunek hydrożelowy np. w formie kamizelki. Jego nałożenie jest zupełnie bezbolesne, zapewnia dalsze chłodzenie skóry, ukojenie bólu, a co najważniejsze – chroni ranę przed zainfekowaniem i urazami mechanicznymi;
- koniecznie odwiedź lekarza pediatrę – zwłaszcza wówczas, gdy powierzchnia oparzenia jest duża. Specjalista zaleci dalsze leczenie.
Pamiętaj, aby rany po oparzeniu nie smarować żadnymi maściami i kremami, ani też nie pokrywać np. białkiem kurzego jajka. Bardzo istotne jest stworzenie sterylnego środowiska, wolnego od bakterii i drobnoustrojów.
Leczenie oparzeń 2 stopnia po wizycie u lekarza
Wizyta u lekarza pozwoli Ci uzyskać dodatkowe wskazówki w zakresie leczenia oparzenia 2 stopnia u dzieci. Pamiętaj jednak, że rana zagoi się nie w ciągu kilku dni, a kilku tygodni. Zadbaj więc o to, aby była cały czas dobrze opatrzona – sięgając np. właśnie po opatrunki hydrożelowe i dodatkowe środki przepisane przez lekarza specjalistę.
Co jeszcze warto zrobić?
- Postaraj się wytłumaczyć maluchowi, żeby nie próbowało ściągać opatrunku. To zwiększy ryzyko jej zainfekowania.
- Upewnij się, że dziecko nie próbuje przebić pęcherzy w miejscu oparzenia – to również podniesie zagrożenie infekcji i powstania blizny.
- Wybieraj dla malucha luźniejsze ubrania – tak, by nie podrażniać dodatkowo rany.
- Obserwuj uważnie dziecko i jego ranę po oparzeniu. Jeśli dostrzeżesz, że jej stan się nie poprawia, a miejsce po urazie nadal jest bolesne lub zaczyna ropieć – koniecznie wróć do lekarza, aby uzyskać dodatkową pomoc.
Udzielenie dziecku właściwej pomocy przy oparzeniu 2 stopnia sprawi, że powróci ono do pełnego zdrowia, a ryzyko powstania trwałej blizny będzie niewielkie.