Oparzenia to jedne z najczęstszych urazów. Mogą się zdarzyć zarówno w domu – np. gdy gotujesz – jak i w miejscu pracy. Są bolesne, a niewłaściwie opatrzone – mogą powodować dalsze komplikacje zdrowotne, a nawet powstawanie blizn. Jedną z nowoczesnych metod pomocnych przy leczeniu tego typu problemów jest opatrunek hydrożelowy na oparzenia. Czym jest, jak i dlaczego warto go stosować i gdzie go kupić? Wyjaśniamy.
Opatrunek hydrożelowy na oparzenia to zupełnie nowe rozwiązanie w leczeniu tego typu urazów. Różni się znacząco od tradycyjnych plastrów czy opatrunków jałowych, dzięki czemu sprawdza się zarówno podczas bardzo delikatnych, jak i poważniejszych wypadków.
Opatrunek hydrożelowy to produkt, który powstaje z wodnych składników naturalnych połączonych za pomocą wiązki elektronów z syntetycznymi polimerami. Dzięki temu plastry żelowe na oparzenia charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrze nadają się do opatrywania różnych partii skóry.
Jak działa opatrunek hydrożelowy?
Opatrunek hydrożelowy zawiera przezroczystą, półpłynną substancję i możesz przyłożyć go bezpośrednio na ranę. Zaaplikowany na oparzenie:
- zapewnia skórze intensywne chłodzenie – to sprawia, że znacznie zmniejszają się uszkodzenia tkankowe, a co za tym idzie, również ryzyko powstania blizny,
- chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i podrażnieniami – sprawiając, że wykonywanie codziennych czynności nie jest nadmiernie uciążliwe,
- zapobiega dostawaniu się do oparzenia bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów – nie dopuszczając do zainfekowania się rany,
- ma właściwości nawilżające – nie pozwala więc na nadmierne wysuszenie skóry i wspomaga jej prawidłową regenerację.
Co równie ważne, opinie o opatrunku hydrożelowym na oparzenia wskazują, że jego nałożenie jest niemal bezbolesne. I choć dobrze przylega do skóry i nie odkleja się samoistnie. Można go równie łatwo usunąć z rany, np. pod chłodną wodą czy roztworem fizjologicznym soli.
Opatrunek hydrożelowy – poznaj jego zastosowanie
Jakie jest zastosowanie opatrunku hydrożelowego? Zalecany jest w różnych rodzajach oparzeń:
- oparzeniach cieplnych,
- oparzeniach słonecznych,
- oparzeniach żrącymi środkami chemicznymi,
- ranach powierzchniowych skóry (otarciach, zadrapaniach, skaleczeniach),
- ranach głębokich.
Opatrunki hydrożelowe na oparzenia dobrze izolują uszkodzone miejsce, zapewniając sterylne i nietoksyczne zabezpieczenie skóry. Dlatego warto je mieć zawsze pod ręką.
Opatrunek hydrożelowy – must-have w domowej apteczce
Oparzenia oraz inne drobne urazy zdarzają się bardzo często. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kontaktu skóry z gorącą parą, pryskającym tłuszczem czy rozgrzanym metalem. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka i właściwa reakcja – to szansa na zminimalizowanie obrażeń. Dlatego warto kierować się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” i mieć w zanadrzu środki opatrunkowe odpowiednie na oparzenia. Jednym z nich jest właśnie nowoczesny opatrunek zawierający hydrożel na oparzenia. Cena takiego produktu jest niewysoka, a czas jego przydatności do zastosowania wynosi aż 5 lat od daty produkcji. Warto więc mieć go pod ręką „na wszelki wypadek” – także w apteczce podróżnej. Gdy dojdzie do uszkodzenia skóry, opatrunek hydrożelowy na oparzenia załagodzi ból i ograniczy negatywne skutki tego urazu. Nie zwlekaj więc i uzupełnij swoje zapasy!
Najlepiej będzie, gdy w apteczce domowej i wyjazdowej znajdzie się kilka takich plastrów – wówczas będziesz gotowy na każdą nieprzewidzianą i bolesną sytuację. Możesz również uzupełnić jej wyposażenie o hydrożele na oparzenia – przydadzą się np. na wypadek oparzeń słonecznych oraz przy opatrywaniu trudno dostępnych powierzchni skóry.